• Otevřený dopis dobrovolníků evropským vládám
 • EVROPO, PROSÍM JEDNEJ!

 • 29 Oct 15 Posted under: Antiracism/Migration
 • Otevřený dopis dobrovolníků evropským vládám

  My, dobrovolníci v první linii, kteří už měsíce pomáháme tisícům uprchlíků, vyzýváme všechny evropské vlády, aby okamžitě a rozhodně jednaly ve prospěch zmírnění současné situace. Skrze jihovýchodní Evropu se v tuto chvíli přesouvají desítky tisíc lidí a možnost dobrovolnické pomoci dosahuje svých limitů. Vzhledem k rychle se blížící zimě a komplikacím na mnoha hranicích se obáváme zhoršení situace v podobě vážných zdravotních problémů nebo dokonce úmrtí mezi uprchlíky.
  Každý člověk má právo žádat o azyl. Jestliže není Evropa schopná zajistit bezpečné a legální způsoby získání azylu, je povinna poskytnout pomoc těm, kteří se rozhodli vydat nebezpečnou cestou Evropou. Nechceme vidět smrt ani jednoho uprchlíka v nekonečných frontách na evropských hranicích. Smrt doslova v našich rukou. 
  Dobrovolníci doposud nahrazovali na mnoha místech úplně chybějící pomoc. Rozdáváme jídlo a vodu, zajišťujeme organizaci davu, poskytujeme důležité informace týkající se aktuální situace, předáváme zranitelné do rukou UNHCR a zdravotníků, pečujeme o děti, staráme se o sbírky oděvů a přikrývek, uklízíme nepořádek, získáváme finance a těm několika nejzranitelnějším poskytujeme přístřeší.
  Tohle všechno už děláme měsíce na mnoha místech Evropy. Lesbos, Atény, Gevgelia, Budapešť, Röszke, Bělehrad, Eidomeni, Hegyeshalom, Nickelsdorf, Vídeň, Salcburk, Heiligenkreuz, Zakány, Botovo, Calais, Preševo, Berkasovo, Bregana, Harmica, Trnovec, Mursko Središče, Bapska, Opatovac - všude tam a na mnoha dalších místech dobrovolníci ukázali, že opravdu dokáží mnoho. Jakmile ale udeří zima, naše možnost rychle skončí. 

  Zima se blíží rychle a všichni máme jen několik dní, abychom zareagovali tak, abychom zabránili dalším tragédiím.

  • Vyzýváme proto všechny evropské země k okamžité pomoci všem státům, které jsou zasaženy uprchlickou krizí, namísto podpory těch, jež staví ploty. 
  • Vyzýváme ke zřízení bezpečných přijímacích a tranzitních center se zázemím připraveným vyrovnat se s drsnými podmínkami, které v zimě v regionu panují. 
  • Vyzýváme také k poskytování humanitární pomoci lidem, kteří ji potřebují, k zajištění zdravotní péče a ke koordinaci veškerého úsilí na celoevropské úrovni
  • Vyzýváme také EU, aby okamžitě zavedla další mechanismy, které by přispěly k bezpečnému průchodu žadatelů o azyl do EU


  Tohle je naléhavé upozornění pro vás, evropští lídři - pokud nezačnete jednat hned, lidé budou na našich hranicích brzy umírat.

  ​ Až doposud jsme my dobrovolníci dělali vše, co jsme mohli - a v naší pomoci nepolevíme, dokud bude potřeba. Ale teď je řada na vás, evropské vlády.  Prosíme, zareagujte a ukažte světu, že lidskost je stále ještě hlavní hodnotou celé Evropy.


  Souhlasíte s naším dopisem a chcete pomoct? Všechny uvedené organizace budou vděčné za jakékoliv příspěvky či materiální pomoc, ale teď potřebujeme něco víc.  
  Zavolejte, napište e-mail nebo navštivte osobně své vládní představitele - svého premiéra, své ministry, poslance nebo přímo prezidenta - a zeptejte se jich: „Co se chystáte udělat pro to, aby lidé na hranicích Evropy netrpěli a neumírali?
  Pokud neodpoví nebo pro vás nebude jejich odpověď uspokojivá, volejte, pište nebo je navštěvujte znovu. Tak dlouho, jak bude potřeba.


  Seznam skupin dobrovolníků, kteří tento dopis podporují, najdete na úvodní stránce


Related articles